اصول مهم طراحی داخلی را بشناسیم

بسیاری از طراحان داخلی کار دکوراسیون داخلی  انجام می دهند. با این که ممکن است برخی از طراحان داخلی صرفا به طراحی داخلی فضاهای مختلف بپردازند، لازم است که با اصول دکوراسیون داخلی آشنا و مسلط باشند. چرا که لازم است هنگام طراحی بخش های مختلف، به دکوراسیون و چیدمان مبلمان و نور فضا توجه داشته باشد و تناسبات و فواصل عناصر داخلی را در نظر بگیرد.

تاکید

تاکید از مهمترین ویژگی های اصول مهم طراحی داخلی است که می تواند کل طراحی فضای شما را تحت شعاع خود قرار دهد. چرا که با رعایت اصولی و ماهرانه از این ویژگی می توانید به افزایش جذابیت بصری فضای خود کمک زیادی کرده باشید.

تاکید در دنیای طراحی داخلی تحت عنوان “نقطه کانونی” نیز شناخته شده است. برای مثال زمانی که شما از یک شومینه و آینه در فضای نشیمن خود استفاده می کنید و مبلمان خود را در حول آن قرار می دهید، در این حالت شومینه و آینه در اصل نقش نقطه کانونی را بر عهده می گیرند.

و یا اگر در فضای نشمین خود به جای شومینه و آینه از تلویزیون برای گردهمایی استفاده کنید؛ تلویزیون به عنوان تاکید فضا محسوب می شود. به همین ترتیب می توانید با تاکید بر هر یک از المان ها در فضاهای دیگر، نقطه کانونی شاخص ایجاد کنید که کل فضا را تحت شعاع خود قرار دهد.

تضاد

تضاد در طراحی و دکوراسیون داخلی در نوع فرم، متریال، رنگ، بافت و اندازه اجسام با یکدیگر خلاصه می شود. براحتی می توان با ایجاد تضاد در فضای داخلی، تفاوت های جذابی ایجاد نمود. در واقع تضاد باعث می شود تا از یکنواختی بیش از حد کاسته شود و در عوض شادابی و نشاط افزایش پیدا کند.

زمانی که شما در قفسه کتابخانه خود از اجسام دکوری متفاوت استفاده می کنید، و یا از چیدمان متفاوت کتابها برای چیدمان کل کتابهای کتابخانه بهره می برید و یا با نورپردازی متفاوت در میزان شدت نور و یا رنگ و یا زاویه های متفاوت نور در بین قفسه ها استفاده می نمایید، شما تضادی زیبا ایجاد نموده اید.

تکرار

تکرار یا ریتم از جمله مواردی می باشد که به احتمال زیاد از آن زیاد شنیده اید. تکرار در طراحی داخلی می تواند در هر ویژگی از جمله طرح، رنگ، بافت، متریال، اندازه، شکل، اجسام و اصولا هر المان معماری در فضا صورت گیرد. درواقع این تکرار در فضای داخلی باعث اتصال آن ویژگی های مشابه و متشابه با یکدیگر می شود که در نتیجه باعث یکپارچکی و انسجام کلی طراحی می شوند.

شما با تکرار چیدمان چندین تابلو کوچک و یا متوسط در کنار یکدیگر در فضای نشمین و یا هال خود، می توانید ریتمی موزون در این فضا ایجاد نمایید.

تعادل

توزیع یکنواخت وزن بصری فضا از اجسام، اشکال، رنگ ها، بافت ها و متریال هاست که در نهایت باعث ایجاد حس پایداری و ثبات فضایی شود. باید سعی کنیم تا جایی که می توان تعادل یکنواختی را با در دست داشتن مبلمان و اکسسوری موجود در فضا ایجاد نماییم تا بتوانیم در فضایی متعادل و همگون زندگی کنیم.

البته این تعادل هرگز به این معنی نمی باشد که پایتان را فراتر از کلیشه های رایج طراحی بگذارید و همه فضاهای خود را به صورت کاملا متقارن طراحی نمایید. تعادل هرگز به معنی تقارن نیست؛ بلکه به این معنی است که تمام وزن المان های طراحی فضا را به صورت متعادل در کل فضا توزیع نمایید و بگسترانید. به طوریکه یک سمت سنگین تر از فضای دیگر نشود.

برای مثال شما با قرار دادن یک آباژور بر روی میز عسلی در یک سمت کاناپه، می توانید یک یا چند تابلوی کوچک از اعضای خانواده خود را بر روی میز عسلی سمت دیگر کاناپه قرار دهید تا بدین شکل تعادل بصری بین تابلو و آباژور در این فضا به طور یکنواخت تقسیم شود.

مقیاس و تناسب

فاکتور بسیار مهم دیگری که باید حتما در معماری و به طور کل طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی هر فضایی رعایت شود، مبحثی به نام مقیاس و تناسب است. در واقع مقیاس به معنی اندازه اجسام با یکدیگر است. و تناسب به معنی ارتباط و نسبت کل اجسام با یکدیگر در فضا می باشد.

زمانی که شما از دو یا سه گلدان مشابه در مقیاس های کوچک، متوسط و بزرگ در کنار یکدیگر بر روی قفسه کتابخانه خود استفاده می کنید، در واقع شما از فاکتوری مهم و منحصر به فرد به نام مقیاس استفاده نموده اید. (البته در این مرحله شما از فاکتور دیگری به نام تکرار نیز بهره برده اید. تکرار اجسام مشابه با یکدیگر.)

اما زمانی که در کل نگاهی به کل این قفسه می اندازید، باید تمامی آبجکت ها و نیز این گلدان ها، در یک نسبت و تناسبی دقیق و مناسب با کتابخانه شما قرار گیرند؛ به طوریکه شاهد ناهمگونی بصری در کل فضا نباشیم.

هماهنگی

زمانی که همه آبجکت های فضا از جمله المان های معماری، مبلمان، اکسسوری، چیدمان، تزیینات و … با یکدیگر در هماهنگی کامل به سر ببرند. یعنی همه این عوامل دارای اشتراکاتی در طرح و نقش، رنگ، شکل، بافت، متریال، مقیاس و اندازه باشند.

زمانی که شما توانسته باشید از مجموعه فاکتورها و عواملی در فضا بهره ببرید که همگونی زیبای بصری در کنار یکدیگر داشته باشند، شما موفق به اعمال فاکتور مهمی به نام هماهنگی شده اید.

برای مثال اگر در طراحی فضای نشمین خود، از پرده ای با نقش زیگزاگ استفاده نموده اید، می بایست این نقش را به گونه ای خلاقانه بر روی نقش پارچه مبلمان و یا کوسن ها و یا فرش و یا کاغذ دیواری فضای نشیمن خود نیز رعایت نمایید تا بتوان در مجموع به هماهنگی مناسبی در فضا دست یافت.

کنتراست

کنتراست به تفاوت رنگ و درخشندگی اشیاء اشاره دارد که باعث تمایز آنها از همدیگر می‌شود. در طراحی داخلی کنتراست توسط سه عنصر یعنی رنگ، فرم و فضا حاصل می‌شود. برای ایجاد کنتراست می‌توانید از رنگ‌های متضادی مانند سیاه و سفید استفاده کنید. کنتراست را می‌توان با ترکیب دو یا چند شکل هم ایجاد کرد. به طور مثال می‌توانید با یک آینه‌ی دایره‌ای شکل همراه با مبلمان مستطیلی کنتراست ایجاد کنید تا تعادل و توجه به همه‌ی قسمت‌های دکوراسیون ایجاد شود. یکی دیگر از راه‌های ایجاد کنتراست در دکوراسیون استفاده از فضاهای مثبت و منفی در کنار هم است.

وحدت

الگوی دیگری که در طراحی لازم است مد نظر گیرد یکی شدن اجزای مختلف به کار برده شده در یک طرح است، به طوری که مخاطب در مورد آنها به صورت جداگانه قضاوت نکند. از این دست مواد در طبیعت وجود دارد. برای مثال اگر صورت انسان را در نظر بگیرید با این که از اجزای متفاوت تشکیل شده است اما در نهایت یکی شده‌اند و معمولا افراد هر کدام از آنها را به صورت جداگانه قضاوت نمی‌کنند. بلکه کل اجزا به صورت به صورت یک ترکیب طراحی مدنظر قرار می‌گیرد و اگر به لحاظ تعداد تغییری در این اجزا ایجاد شود از نظر ما طرح ناقص خواهد بود و نظر خوبی در خصوص آن نخواهیم داشت. پس در این مورد طراح باید بتواند با در نظر گرفتن سبک مشخص، رنگ‌های هماهنگ، مواد و جنس های مشابه و تعادل، اجزای متفاوت به کار رفته در طرح را یکی کند.

چیدمان اثاثیه می تواند کاری ناامید کننده باشد. وقتی با اتاقی خالی مواجه می شوید پر کردن آن به طوری که هم عملی باشد و هم با رعایت اصول هنری رضایت بخش باشد می تواند کاری مایوس کننده باشد.
اما در طی سال ها، طراحان داخلی چند اصل ساده با به کارگیری آسان را شناسایی کردند.

اولویت عملکرد بر شکل عامل مهم هنگام چیدن هر اتاقی داشتن درک و بازتاب چیدمان در استفاده از فضا است. مثلا دو کاناپه رو به روی همدیگر از لحاظ تقارن خوشایند است اما اگر اولین کاری که هنگام نشستن روی کاناپه انجام می دهید تماشای تلویزیون باشد ایده آل نیست. درباره اینکه چه کاری می خواهید در آن فضا انجام دهید، چه چیزی باید نزدیک و در دسترس باشد و چه مقدار از فضای اتاق را نیاز دارید فکر کنید.

یک نقطه مرکزی انتخاب کنید

هیچ وقت قدرت یک نقطه مرکزی در اتاق را دست کم نگیرید. گاهی اوقات به طور طبیعی پیدا هستند؛ مثلا پنجره ای مشخص یا یک شومینه درونساز طاقچه دار؛ این در حالی است که بقیه وسایل، مثل تلویزیون و وسایل صوتی تصویری دیگر را باید خودتان تهیه کنید.
نقطه مرکزی انتخابیتان هر چه که هست، تصمیم بگیرید و کار را با همان ادامه دهید.
شما باید اثاثیه را تا حد ممکن دور آن بچینید. همان طورکه فکر نمی کنیم هر اتاق به لامپ آویزی بزرگ، کاغذ دیواری عجیب و غریب یا کارهای هنری چشمگیر احتیاج داشته باشند فکر هم نمی کنیم جهت دادن به اثاثیه تان برای بهترین استفاده از آنچه خانه تان دارد مهم باشد.
شاید این به معنای بهتر نشان دادن یک شومینه پر نقش و نگار، چیدن وسایل برای بهره بردن از مزایای نماهای زیبا از یک پنجره یا پایین نگه داشتن وسایل برای به نمایش گذاشتن قاب جلویی است.

مبلمان را جلوی دیوارها هل ندهید

اندازه اتاق تعیین می کند چقدر مبلمان را دور از دیوارها قرار دهید اما حتی در فضایی کوچک باید با چند اینچ فاصله بین دیوار و پشت مبلمان به اثاثیه کمی فضا بدهید.
البته، اگر فضایی بزرگ دارید دستتان برای چیدن مبلمان به طوری که محل گفتگو در وسط اتاق باشد باز است؛ چند سانت بین دیوارها و مبلمان فاصله بگذارید.
حتی گذاشتن فاصله ای 30 سانتی متری بین دیوار و کاناپه می تواند تصوری از فضایی بزرگ تر و دلبازتر ایجاد کند.

محل گفتگو را درست کنید

افراد باید بتوانند بدون کشاندن گردنشان یا فریاد زدن در اتاق با هم صحبت کنند. کاناپه ها و بقیه مبل ها را رو به یکدیگر قرار دهید (نه لزوما مستقیم اما نزدیک) و به این شکل به اندازه کافی نزدیک به هم هستند که افراد بتوانند بدون بالا بردن صدایشان با هم صحبت کنند.
اگر اتاق خیلی بزرگ است چند محل برای گفتگو درست کنید.

افق دید را خالی نگه دارید
وقتی می خواهید حس فضا را افزایش دهید خالی نگه داشتن مسیر نگاه ها در سراسر اتاق مهم است. این به این معنی نیست که در همه موارد از اثاثیه کمتری استفاده کنید (چقدر کسل کننده) اما به وسایلی که در مقابل پنجره، مستقیما در مسیر رفت و آمد هنگام ورود به اتاق قرار می دهید توجهی ویژه داشته باشید. جدا از این، بازی عادلانه ای با ارتفاع است.

هر صندلی یک رفیق پیدا می کند

نکته عجیبی درباره یک مبل راحت یا صندلی دونفره دسته دار دارد که فقط باید روی آنها لم داد. اولین کاری که کسی با نشستن روی آنها انجام می دهد چیست
( اولین نکته را ببینید)؟ هرجا که جایی راحت برای نشستن داشته باشد باید سطحی هم برای قرار دادن یک فنجان چای، نوری برای مطالعه کردن یا حداقل حداقل یک صندلی متناسب برای دوست باشد تا دو نفر بتوانند بنشینند و با هم گپ بزنند.

هنگام چیدن اثاثیه تعادل را پیدا کنید ، تعادل کلید حل مساله است

تعادل همیشه در دکوراسیون به خصوص موقع چیدمان مبلمان و اثاثیه دیگر در هال مهم است.
اندازه و محل قرارگیری وسایل مختلف، هر دو را در نظر داشته باشید؛ دقت داشته باشید تمام وسایل بزرگ یا کوچک را در یک قسمت یا در یک گوشه اتاق با هم قرار ندهید که فضا را نامتعادل و کمی بی سر و سامان جلوه می دهد.
همچنین دقت داشته باشید اشکالی مختلف در یک قسمت باشد؛ اگر صندلی هایی مستطیلی دارید یک میز دایره ای را برای آنها در نظر داشته باشید.
چه در طراحی اهل تقارن باشید چه نه، تعادل در هر فضایی مهم است.
از لحاظ بصری تقابلی بین یک وسیله بزرگ با دو تا کوچک تر یا یک لامپ بلند روی زمین با یک لامپ آویزان آویزدار ایجاد کنید.
رنگ و طرح را وارد بازی تعادل کنید و در زمانی مناسب ماهیت و مفهوم ذن را احساس خواهید کرد.

مسیر رفت و آمد را در نظر داشته باشید

یکی از مهم ترین مواردی که باید هنگام چیدن اثاثیه در هر فضایی در نظرگرفت مسیر رفت و آمد است.
افراد نباید هنگام عبور با همدیگر، اثاثیه یا مبلمان برخورد کنند.
دقت داشته باشید باید چند سانتی متر بین میز کافه و کاناپه و صندلی ها فاصله باشد. مسیر را خلوت کنید تا افراد بتوانند بدون مشکل از یک طرف اتاق به طرف دیگر راه بروند.
یک اتاق خالی به نوعی تخته سنگی خالی از بهترین نوع برای کسانی است که برای طراحی داخلی می میرند.
اما وقتی اثاثیه را در آنجا تهیه کردید و شروع به چیدن کردید به نظر می رسد بسیاری از فرصت ها ناگهان رنج آور می شوند.
مسیرهای رفت و آمد را زمینه یابی کنید، به یاد داشته باشید زیبایی در سادگی است و همچنان دقت داشته باشید 91 سانت بین وسایل فضای راه رفتن باشد.

از فرشی با ابعاد درست استفاده کنید

اثاثیه باید در قسمتی که فرش زیر آنها قرار می گیرند باشد و اگر بتوانید کار را درست پیش ببرید زیر تمام وسایل جا می گیرد.
بیرون گذاشتن قسمتی از کف اتاق دور لبه های اتاق خوب است اما وقتی از فرش استفاده می کنید دقت داشته باشید به اندازه کافی بزرگ باشد که تمام اثاثیه در چیدمانی مرتب روی آن قرار بگیرد.
حداقل باید پایه های جلویی وسایل بزرگ روی فرش قرار بگیرد (اگر لازم باشد پایه های عقبی می توانند کف اتاق باشند).

یک میز بزرگ تهیه کنید

وقتی موضوع میز باشد، معمولا میزی بزرگ تر بهتر است. یک میز بزرگ در وسط قسمت نشیمن از لحاظ زیباشناسی و عملکرد عالی است.
چنین میزی مثل یک لنگر برای اتاق عمل می کند و فضای بسیار زیادی را در اختیار افراد برای قرار دادن نوشیدنی ها یا به شما برای به نمایش گذاشتن اکسسوری های موردعلاقه تان قرار می دهد.
علاوه بر این، یک میز بزرگ دسترسی راحت تری از صندلی ها به اطراف می دهد. همان طور که گفته شد دقت داشته باشید فضای کافی بین مبلمان و میز کافه برای عبور افراد وجود داشته باشد (حدود 18 اینچ).اگر نتوانستید میزی بزرگ و مناسب پیدا کنید، دو میز کوچک تر یا جایگزین های دیگر از همین نوع میز می توانند گزینه هایی خوب باشند.

میزها را در طول دست ها قرار دهید

هر صندلی باید دسترسی راحت به میز داشته باشد. وسایل را طوری نچینید که افراد برای گذاشتن و برداشتن نوشیدنی ها مجبور به بلند شدن از روی صندلی ها باشند. وقتی موضوع ارتفاع میز باشد:

  • میزهای کناری باید ارتفاعی مساوی با دسته های مبل ها داشته باشند (اگر ممکن نیست،
    پایه های کوتاه تر بهتر است).
  • ارتفاع میزهای کافه باید هم اندازه یا کوتاه تر از ارتفاع مبل ها، صندلی ها و کاناپه ها باشد.

بگذارید فضا روشن باشد

روشنایی یکی از مهم ترین عناصر هر فضایی است و معمولا نادیده گرفته می شود.
همیشه ترکیبی از لامپ های سقفی، مخصوص کف زمین و رومیزی (و اگر می توانید دیواری) را استفاده کنید.
یک لامپ کف زمین در انتهای یک کاناپه و صندلی جذاب، عالی به نظر می رسد.
لامپ های رومیزی در کنار میزها، قفسه ها و حتی پارچه های زبر کتانی دوست داشتنی به نظر می رسند.
برای تعادلی مناسب، نورپردازی باید در سطوح مختلف قرار بگیرد به همین دلیل از انواع نورهای ثابت در همه جای فضای موردنظر استفاده کنید.

فضا را تقسیم بندی کنید

در یک فضای باز می توانید از چیدمان مبلمانتان برای درست کردن فضاهای دنج استفاده کنید و این قسمت ها را برای استفاده ای خاص در نظر بگیرید.
فرشی زیر چند صندلی یک قسمت را برای گفتگو درست می کند، یک شمعدان چشمگیر روی یک میز قسمتی را برای صرف شام می سازد و به سادگی برگرداندن پشت یک کاناپه به فضای باقیمانده اتاق می گوید “این هم از هال”.

از آثار هنری با اندازه های درست استفاده کنید

چیزهایی که روی دیوار آویز می شوند چه اثر هنری، چه آینه یا اشیا مجسمه ای باید هدفمند و متناسب با مبلمان قرار گیرند.
عکسی کوچک را در قسمت بالا و پشت کاناپه تان آویزان نکنید؛ مثلا به جای آن از قطعه ای بزرگ که تقریبا دو سوم طول کاناپه است یا چند اثر هنری استفاده کنید. اگر تصمیم قطعی به استفاده از آثار هنری مشخص در ابعاد خیلی کوچک دارید آنها را در یک قاب بزرگ با فلز یا چوبی مات دور آن قرار دهید به این ترتیب می تواند جایگاه مناسب خودش را نزدیک یک مبل بزرگ نشان دهد.

همه چیز را دور هم بچینید

وقتی پای چیدن مبلمان و لوازم جانبی آن در میان باشد و برنامه تان خرید وسایل جدید باشد بهتر است از قبل برنامه ریزی داشته باشید. چه از یک نقشه کشی آنلاین ساختمان یا کاغذ رسم
قدیمی برای طرح موردعلاقه تان برای فضای مورد نظرتان استفاده کنید؛ این تنها راه نتیجه بخش برای این مسئله است که بدانید وسایل، طوری که شما می وخواهید با هم جور می وشوند یا نه.

تجربه کنید

یکی از بهترین و مهم ترین عوامل درباره چیدمان یک اتاق مبلمان است. بسیاری از ما را گرفتار یک جور تغییر دکوراسیون می شویم و خودمان را قانع می کنیم این تنها راهی است که برای خانه ما نتیجه دارد.
اما اغلب اوقات تکان دادن یک صندلی، عوض کردن جای یک کاناپه یا تغییر جهت یک تختخواب کافی است تا اجاره خانه تان را تمدید کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *