قرنیز در ساختمان، کاربرد ها و انواع مدل ها 2021

قرنیز در ساختمان چیست و چه کاربرد هایی دارد

پیش از هر موضوعی شاید جالب باشد که بدانیم قرنیز چیست؟ به نوار یا باند دور دیوارها که در قسمت پایین دیوار و چسبیده به زمین به کار می رود قرنیز گفته می شود که معمولا در دکوراسیون منازل قدیمی از قرنیز سنگی و قرنیز چوبی استفاده می کردند.


کاربرد قرنیز در ساختمان

ممکن است برای شما هم سوال باشد که کاربرد قرنیز در ساختمان چیست و به چه دلیل از آن استفاده می کنند؟ آیا فقط به دلیل زیبایی ای که در فضای خانه ایجاد می کنند؟ از این حقیقت نمیتوان چشم پوشی کرد که قرنیز شاید به ظاهر مسئله ای کوچک باشد اما تا حد قابل توجهی در زیبایی فضای خانه تاثیر بسزایی دارد. کاربرد دیگری که قرنیزها در ساختمان دارند این است که مثلا زمانی که کف خانه یا محل لمینت شده باشد، فضای کوچکی به اندازه ی کمتر از 3 سانتیمتر بین لمینت و دیوار قرار خواهد گرفت. درصورتی که این فضا بلا استفاده بماند ، می تواند محل خوبی برای جمع آوری گرد و غبار و حشرات باشد و به همین خاطر قرنیز می تواند این فضای خالی و درز ایجاد شده را پوشش دهد.

کاربردهای جالبی نیز نظیر امکان عبور دادن کابل و سیم و لوله های تاسیساتی با ضخامت اندک از داخل قرنیزها و همچنین اضافه شدن سیستم گرمایشی و روشنایی در آنها، از امکانات جدیدی است که به قرنیزها افزوده شده است.


انواع قرنیز های موجود برای ساختمان

همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد، انواع مختلف قرنیزها مرسوم هستند از قرنیزهای سنگی و چوبی گرفته تا قرنیزهای سرامیکی. یکی از انواعی که امروزه مورد اسفاده قرار میگیرد، قرنیزهای ام دی اف هستند که روی آن ها روکش پی وی سی قرار داده شده است.

قرنیز پی وی سی (PVC)

قرنیزهای پی وی سی مورد استفاده در محل هایی هستند که در کف آن ها از سنگ، سرامیک و یا پارکت و لمینت استفاده شده باشد. ارتفاع این قرنیزها از 6 تا 10 سانتیمتر است و در صورتی که در کف محل از لمینت استفاده شده باشد، استفاده از قرنیز هم رنگ با کف به دلیل هارمونی ای که ایجاد می کند، پیشنهاد می شود.

قرنیز سنگی

یکی دیگر از انواع قرنیزها، قرنیز سنگی است که از این نوع معمولا در خانه هایی که در کف خانه سنگ به کار رفته باشد، استفاده می شود. ارتفاع این متریال بین 10 تا 15 سانتیمتر است. یکی از اشتباهاتی که در بسیاری از خانه ها در مورد قرنیزها دیده می شود این است که این قرنیزها از سطح دیوار چندین سانتیمتر بیرون می زنند و به همین خاطر بعد از آن، در صورتی که بخواهید کمد را کاملا به دیوار بچسبانید، دیگر این کار امکانپذیر نخواهد بود. یه همین خاطر بهتر است این بیرون رفتگی قرنیز، در حداقل مقدار خود قرار گیرد.

قرنیز چوبی

قرنیز های چوبی هم یکی دیگر از انواع قرنیز هستند که در زمانی که در کف محل از پارکت استفاده شده باشد، از نوع چوبی استفاده می شود. ارتفاع این نوع هم بین 6 الی 10 سانتیمتر است و معمولا جنس آن، دقیقا هم جنس پارکت در نظر گرفته می شود.

قرنیز کابینت

یکی از مشکلاتی که خانم ها از آن شاکی هستند ریختن آب پشت سینک ظرفشویی و در نتیجه نفوذ آب به پشت کابینت آشپزخانه می باشد . برای جلوگیری از نفوذ آب به پشت کابینت آشپزخانه بهتر است  شما اقدام به نصب قرنیز صفحه کابینت کنید که به نوعی به آن قرنیز آبند کابینت نیز می گویند. برخی از مردم برای جلوگیری از نفوذ آب به پشت سینک ظرفشویی و کابینت ها از چسب آکواریوم استفاده می کنند که علاوه بر خراب کردن زیبایی کابینت به مرور زمان کنده می شود و باعث زشتی آشپز خانه شما میشود. بهتر است برای پوشاندن فضای بین کابینت و دیوار از قرنیز صفحه کابینت استفاده کنید.

به هنگام نصب کابینت آشپزخانه مسلما فضایی بین صفحه کابینت و دیوارایجاد می شود. همین فضای خیلی کم کافیست که آب به پشت کابینت نفوذ پیدا کند و باعث باد کردن کابینت و از بین رفتن آن ها  شود. برخی با چسب آکواریوم این فضا را می پوشاند که کاملا اشتباه است و بهتر است از قرنیز کابینت استفاده کنید.

قرنیز آبندی در مدل های مختلفی در بازار موجود است که پرمصرف ترین آنها مدل نیم گرد( قاشقی) و تخت است. جنس  این قرنیز  ها از نوع پلاستیک است که طول هر شاخه آن  ۵ متر می باشد.

قرنیز کابینت MDF

قرنیز کابینت MDF از جمله قرنیزهایی هستند که  قاشقی یا همان نیم دایره میباشند که با روکشی از رنگ گردویی به فروش می‌رسد. این قرنیز بافتی متفاوت از سایر محصولات موجود در بازار دارد و برای کابینت هایی با رنگ چوب مناسب است.

بدنه قرنیز کابینت  از دو بخش پایه و نما ساخته شده است. پایه قرنیز از نمای بغل ، شبیه به حرف L با زاویه ای قائمه است که طول هر ضلع آن برابر با 2.8 سانتی متر است. این بدین معنا است که این محصول تنها برای کابینت هایی مناسب است که فاصله سینک آنها تا دیوار آشپزخانه حداقل معادل 2.8 سانتی متر است. این وجه ، بافتی شبیه به چوب داشته و گردویی رنگ است که ساختار نیم دایره ای آن، آب را به طرف سینک هدایت کرده و از نفوذ آن به صفحه کابینت و دیوار کاشی شده آشپزخانه جلوگیری می‌نماید.

قرنیز کابینت وسترمن

قرنیزهای کابینت وسترمن، تحت لیسانس شرکت وسترمن آلمان و با استفاده از بهترین مواد اولیه تولید می شود. تنوع رنگ و مدل در کنار کیفیت، قیمت مناسب و غیرقابل رقابت را می توان از اصلی ترین ویژگی های  این قرنیز  دانست.

قرنیز لبه دیوار

استفاده قرنیز لبه دیوار لازمه ی کار در نصب پارکت لمینت برای پوشش درز انبساط می باشد در اجرای پارکت لمینت باید به طور استاندارد لبه ی کار 1 سانتیمتر درز برای انبساط و انقباض رعایت شود و برای پوشش آن باید از قرنیز 1/6 سانتیمتری استفاده نمود حال اگر از پارکت لمینت استفاده نمی نمایید برای محافظت از نازک کاری دیوار و نفوذ رطوبت از کف به دیوار باید از قرنیز لبه دیوار استفاده نمایید.


فروش انواع مدل های قرنیز در دکوراسیون ترنج

قرنیزها انواع متنوعی دارند، در فضاهای امروزی کمتر از قرنیز سنگی یا قرنیز سرامیکی استفاده میکنند و قرنیزهای قدیمی جای خود را به قرنیزهای امروزی از جنس های متنوع، ام دی اف MDF با روکش پی وی سی PVC می باشند داده اند، البته قرنیز تمام پی وی سی PVC نیز دربازار پیدا می شود.

از جمله مواردی که در فضای داخلی ساختمان ها می بینیم و زیبایی خاصی  را به دکوراسیون ما می دهند قرنیزها هستند، همه ی ما دوست داریم ظاهری خاص و متفاوت به فضای داخلی خانه ی خود ببخشیم تعویض قرنیزها یکی از مواردی است که با آن به سادگی می توانیم ظاهر متفاوتی به دکوراسیون خود ببخشیم. دکوراسیون ترنج واقع در شهرک غرب می تواند قرنیز هایی متناسب با ظاهر و فضای منزل شما ارائه نماید.

مجموعه ترنج

gharniz 5 فروش قرنیز در تهران
gharniz 6 فروش قرنیز در تهران
gharniz 4 فروش قرنیز در تهران
banner فروش قرنیز در تهران