سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

امروزه طراحی دکوراسیون داخلی منازل به لحاظ تنوع بسیار مورد توجه معماران و طراحان داخلی قرار گرفته است .در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی ، روش ها و سبک های متنوعی وجود دارد که  زیبایی خاصی را به خانه هایشما میدهد. یکی از این سبک ها سبک روستیک محسوب می شود که یک سبک خاص  از سبک دکوراسیون مدرن میباشد.  ما در این مقاله قصد معرفی بیشتر این سبک و نقش آن در طراحی داخلی را بر عهده داریم.

سبک روستیک چیست؟

این سبک همانگونه که از اسمش پیدا است یک سبک روستایی که در آن برای طراحی دکوراسیون داخلی از متریال های طبیعی مانند سنگ و چوب و ترکیب شان با یکدیگر استفاده می شود .بطور کلی این سبک از دکوراسیون را میتوان اینگونه تعریف کرد که در آن از ریز فاکتورهای سنتی و متریال های طبیعی استفاده می شود ، دکوراسیون روستیک یا روستیکال گفته می شود .در گذشته یعنی در قرون وسطی ،خانه های روستایی فضایی تیره و تاریک و نم گرفته ای داشتند که در آن نشانه هایی محدودی از طبیعت وجود داشت.

امروزه با ترکیب معماری مدرن با سبک روستیک این سبک را به یک طرح بسیار زیبا و مدرن تبدیل کرده است  که نشانه های ورود طبیعت به فضای داخلی منازل در آن قابل رویت می باشد. استفاده از الوارها و کنده های چوب به عنوان میز و صندلی به همراه بافت های حصیری و همچنین استفاده از منسوجات و بافتنی ها و فرش های دست بافت با طرح ها و نقش های زیبا روستایی در طراحی فضای داخلی بسیار تاثیر گذار میباشد.

مصالحی که در این سبک مورد استفاده قرار میگیرند

در  سبک روستیک از تمام المان ها و عناصر طبیعی استفاده می شود .اما در این بین چوب و سنگ پر کاربردترین متریال ها محسوب می شوند . از چوب برای پوشش کف ساختمان و کف پوش استفاده می شود ، همچنین از الوارهای چوبی برای طراحی قفسه های یا میزها و صندلی های ساده قدیمی که با پارچه های چهارخونه و طرح دار روکش شده اند استفاده می شود.

از سنگ های تزیینی مانند سنگ تراورتن یا سنگ لوح یا سنگ های رودخانه ای که کمتر صیقل داده شده باشند با همان بافت های طبیعی خود نیز برای طراحی و دیزاین قسمت های مختلف منزل مانند آشپزخانه  و سرویس های بهداشتی به عنوان روشویی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. این روشویی های زیبا همگی از سنگ های طبیعی رودخانه ها ساخته و تولید میشوند . وجود یکی از این روشویی های طبیعی ، به یکباره فضای سرویس شما را کاملا به سمت دیزاین روستیک می برد .

رنگ در سبک روستیک چگونه است؟

 سبک روستیک معمولا رنگ های گرم هستند که از طبیعت الهام گرفته شده اند تشکیل میشود . به طور خاص رنگ های خانواده زرد و کرم که با سفید و خاکستری و رنگ خاکی ترکیب شده اند و حتی در سبک ایرانی از رنگ های فیروزه ای و لاجوردی نیز استفاده می شود. بهترین رنگ نیز برای این دکوراسیون نیز رنگ چوب طبیعی میباشد که معمولا این رنگ یادآور قدمت یک وسیله چوبی میباشد.

ویژگی های سبک روستیک

کاربرد پارچه های ساده

اولین ویژگی از دکوراسیون روستیک مدرن را می توان از مدل مبلمان، پرده ، پارچه های کتانی بکاررفته در مبلمان و تخت خواب، فرش و قالیچه تعریف کرد. در حقیقت در این سبک  دکوراسیون ،  پارچه های ساده و بدون هیچ گونه نقش و نگار بسیار پر کاربرد تر از بقیه پارچه ها می باشند. در صورتی که این سبک دکوراسیون را پسند میکنید بایستی اوسایل  خانه خود را به سبک ساده و بسیار طبیعی تهییه کنید .  در ضمن می توانید رو بالشتی ها و رو مبلی های خود را از کتان، پارچه های کنفی، گونی و یا پوست حیوانی تهیه کنید.

اتاق و چشم انداز آن در سبک دکوراسیون روستیک

در این سبک طراحی پنجره در ابعاد بزرگ، یک عامل بسیار مهم در نشان دادن آن  می باشد. در حقیقت این عامل جزو معدود عواملی است که هم طراحان سبک روستیک و هم طراحان داخلی سبک مدرن نسبت به آن حساس هستندزیرا  خانه های سبک مدرن، خانه های دلباز با نور زیاد می باشند که این نیاز باعث می شود پنجره ها تا جایی که ممکن است بزرگ طراحی گردند و دراین سبک نیز ، این تمایل وجود دارد که محیط داخلی بسیار نزدیک به محیط طبیعی بیرون باشد، پس ایجاد پنجره های بزرگ باعث می گردد که فضای خارجی به فضای داخلی خانه نزدیک شود برای همین ات که طراحان سعی می کنند آن را رعایت کنند.

مبلمان و سایر تجهیزات در این سبک

چارچوب کلی سبک دکوراسیون روستیک مدرن، به کار گیری جذابیت و گرمای  این سبک و راحتی و سادگی سبک مدرن می باشد. بنابراین وسایل داخلی منزل مانند مبلمان و تخت و سایر اثاثیه بهتر است به سبک مدرن انتخاب شود.

بهترین نوع انتخاب وسایل برای این سبک،انتخاب لوازم چرمی و چوبی پ بسیار مناسب می باشد. برای طراحی آشپزخانه به سبک دکوراسیون روستیک مدرن نیز بهتر است از بروز ترین وسایل استفاده شود. همچنین منظم بودن و به خط بودن طراحی دکوراسیون می تواند به زیبایی آن نیز بیفزاید.

شومینه در دکوراسیون روستیک

سبک دکوراسیون روستیک مدرن نمایانگر آرامش و سادگی و همچنین حال و هوای طبیعت و روستا را منتقل می‌کند. این حس با داشتن یک شومینه می تواند به طور کامل ایجاد شود. می توانید از بین شومینه های سنگی سبک روستیک و یا شومینه های چوبی سبک مدرن یک مورد را انتخاب نمائید. ولی  هیچ فرقی نمی کند که شما کدام مدل را انتخاب میکنید و شومنیه شما چه طراحی دارد، بلکه این اهمیت دارد که بتوانید از زیبایی سوختن چوب در خانه که نمایانگر حس و جلوه طبیعت است استفاد نمائید.

سخن پایانی

سبک‌های مختلف دکوراسیونی وجود دارند که به خاطر متریال و نوع چیدمان به نامی معروف شده‌اند. یکی از این سبک‌های دکوراسیونی سبک روستیک است که به این سبک، سبک چوبی و یا روستایی هم گفته می‌شود . در این دکوراسیون منزل بیشتر متریال استفاده شده از دل طبیعت است. از چوب و سنگ گرفته تا پارچه و فلز. تمام این مواد طوری در کنار هم قرار می‌گیرند که احساس طبیعت را القا کنند.اگر هم دوست ندارید تمام منزل و محیط را به یکباره تغییر دکوراسیون دهید ، میتوانید این سبک را در گوشه ی کوچکی از منزل تان پیاده کنید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *