کف سازی ساختمان

گزینه های موجود برای کف سازی ساختمان

کف سازی در زبان انگلیسی با لغت flooring شناخته می شود که بیشتر برای فرش کردن کف ساختمان با پارکت و لمینت به کار می رود.

قبل از این که کف سازی های موجود را به خوبی مورد بررسی قرار دهید هیچ‌گونه تصمیم بنیادی در مورد کف سازی جدید نگیرید شاید اصلاً نیازی به پوشاندن آنها نباشد.

کف های پارکت و چوبی که در وضعیت مناسبی قرار دارند و در آنها ترک و شکاف فرسودگی یا شکست یا ساییدگی وجود ندارد می‌توان تنها یک پرداخت نمود و سپس آنها را به همین شکل رها نمود یا این که قالیچه هایی که با سطح پشتی ضد لغزش مجهزند روی آنها قرار داد. اگر یک کف فرسوده است اولین وظیفه سمباده زدن آن است این کار می‌تواند به وسیله یک شخص حرفه‌ای انجام شود یا اینکه خودتان یک شن پاش و یک کیسه شن همراه، کرایه کنید و خودتان سنباده بزنید که کار بسیار کثیف و پر زحمت است اما بسیار ارزان تر خواهد بود. پس از آن می توانید آن را با رنگی متفاوت طرحدار کنید مثلاً رنگی تیره تر حتی یک سبز تیره یا برنزی یا آن را به وسیله مواد شیمیایی رنگبری کنید یا آن را سفید نمایید.
یک روش دیگر این است که آن را با رنگ کف، رنگ عرشه یا رنگ دریایی، رنگ روغن ساده یا رنگ امولسیون و یا رنگ آکرولیک رنگ آمیزی کنید. هر نوع عملیاتی که انتخاب کنید (ساده، لکه دار، رنگ بری شده یا رنگ آمیزی شده) کف سازی باید به وسیله دو یا سه لایه لاک محافظ پوشانده و درزگیری شود.
لاک پایه اکرولیک برای خشک شدن نیاز به ۱۲ ساعت زمان دارد، اما برای راه رفتن روی انواع دیگر، هر لایه باید زمانی ۲۴ ساعته برای خشک شدن داشته باشد.
این عمل علاوه بر حفاظت از سطح بسته به نوع لاک استفاده شده به آن زیبایی و درجه از درخشندگی می دهد و باعث می شود که بافت آن مشخص تر شود البته در مورد کف سازی های رنگ آمیزی شده به این گونه نیست.


کف سازی ساختمان


کف های بتنی

رنگ بر روی کف های بتنی به طور شگفت انگیزی موثر است. یک رنگ مخصوص بتن را می‌توان روی آن قرار داد به روش دیگر میتوان از رنگ روغنی استفاده کرد تا انتخاب های رنگی متنوع تری وجود داشته باشد اما باید آن را روی یک درز گیر PVA به کار گیرید و سپس آن را هنگامی که خشک شد با یک لاک آکرولیک بپوشانید. در حقیقت با هر نوع رنگ شما باید یک پرداخت نهایی با یک لایه کفش آکرولیک داشته باشید.

concrete flooring 300x282 کف سازی ساختمان

کف های کاشی کاری شده

کف های پوشیده شده از کاشی که به شکل نامطلوبی لکه دار شده اند یا ملات بین آنها ترک دار شده را میتوان از جای خود خارج کرد و آنها را تمیز کرده و سپس با یک ملات جدید دوباره در جای خود قرار داد از آنجایی که ملات پرکننده در رنگها و سایه های بیشماری وجود دارد آن را به نحوی انتخاب کنید که فرسودگی و گذشت زمان آن را پنهان کند و بدین ترتیب چند مشخص نخواهد بود که نقش شبکه قالب می شود.