بزرگ نشان دادن اتاق کوچک

معمولا اتاق خواب اصلی خانه، بزرگ ترین و بهترین اتاق، با امکانات ویژه تری نسبت به دیگر اتاق های خواب است. اما همیشه نمی توانید رضایت کاملی از ابعاد اتاق خواب اصلی داشته باشید و گاهی ممکن است دوست داشته باشید که فضای آن را بزرگ تر از آنچه که واقعا هست، نشان دهید.

امروزه با آپارتمان نشین شدن مردم فضای خانه ها هم محدود شده است به همین دلیل لازم است تا از ترفندهایی برای بزرگتر نشان دادن فضای موجود بهره ببریم.

۱) در فضای‌ اتاق‌ از کمدهای‌ آینه ‌دار استفاده‌ کنید، چون‌ اتاق‌ را بزرگتر نشان می دهند.

 ۲) برای‌ انعکاس‌ منظره‌ بیرون، آینه‌ را درست‌ مقابل‌ پنجره‌ قرار دهید. 

۳) آینه‌ انعکاس‌ و جلوه‌ نور را مضاعف‌ می ‌کند، پس‌ برای‌ روشنایی‌ بیشتر از جلوه‌ آن‌ به خوبی‌ استفاده‌ کنید. 

۴) آینه‌ می ‌تواند یک‌ فضای‌ تاریک‌ را به‌ فضایی‌ دلباز و روشن‌ مبدل‌ کند.

۵) آینه‌ به‌ فضای‌ اتاق‌ هویتی‌ خاص‌ می‌ بخشد. پس‌ چرا از آن‌ بهره‌ نبرید؟

۶) سعی‌ کنید از رنگ های‌ روشن‌ برای‌ فضای‌ اتاق‌ خواب‌ استفاده‌ کنید، چون‌ این‌ رنگ ها فضای‌ اتاق‌ را بزرگتر نشان‌ می‌ دهند.

 ۷) برای‌ اتاق‌ خواب، کاغذ دیواری‌ با طرح‌ و نقش‌ ظریف‌ انتخاب‌ کنید.

 ۸) اتاق‌ را با موکت طرح ساده کفپوش‌ نمایید.

 ۹) وسایل‌ خود را با هماهنگی‌ بچینید تا اتاق‌ خیلی‌ شلوغ‌ نشود.

نور

حضور نور بیشتر یا نورهایی که به دیوارها و سقف تابانده شوند بسیار کمک‌کننده است، زیرا فاصله دیوارها را از هم بیشتر و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

از حضور آینه‌ها بر روی دیوار هر کجا که امکان داشته باشد غافل نشوید زیرا با انعکاس نور، در بزرگنمایی محیط نقش مهمی ایفا می‌کنند، ضمن اینکه به عنوان عناصر دکوراتیو نیز استفاده می‌شوند.

برای پوشش پنجره‌ها بهتر است از پارچه‌های بسیار ضخیم و سنگین که سطح زیادی از پنجره را می‌پوشاند استفاده نکنید و اجازه دهید حداکثر نور به داخل نفوذ کند. پنجره ها را باید به سادگی بیارایید. بهتراست حتی الامکان از یک پرده ساده استفاده کنید. از نصب چند لایه پرده به همراه والان خودداری کنید، شاید فقط یک تور یا حریر ساده هم برای پنجره‌تان کفایت کند. بر وجود پرده پارچه‌ای ضخیم اصرار نکنید، یا اینکه حداکثر از پارچه‌هایی با بافت صاف‌تر و براق‌تر مانند ابریشم یا ساتن یا تافته با رنگ‌های شفاف برای دکور کردن پنجره‌ها استفاده کنید.

در بزرگنمایی فضاها، به کارگیری سطوح صیقلی و شفاف و عناصر انعکاس‌دهنده نور بسیار موثر است. آینه های قدی خطای دید را افزایش داده و به راحتی می توانند یک فضای کوچک را بزرگ جلوه دهند؛ پس استفاده از آینه در فضای کوچک را فراموش نکنید . استفاده از رنگ‌های سرد در سطوح بزرگ مثل دیوارها یا کف تاثیر زیادی بر بزرگنمایی اتاق‌ها دارد.

در آخر، در هم ریختگی باعث می شود اتاق شما کوچکتر به نظر برسد و همچنین وسایل زینتی که بدون هیچ نظمی در گوشه و کنار اتاق قرار گرفته اند نیز سبب کوچکتر شدن فضا می شوند .

سطوح و بافت‌ها

استفاده به جا از پارچه، رنگ و جنس مبلمان هم از اصول مهم است. بهتر است در آپارتمان‌های کوچک از پارچه‌هایی با بافت‌های درشت و ضخیم و طرح‌های برجسته استفاده نشود. برای دکوراسیون اتاق از مبلمانی استفاده کنید که حجم و سایز آن به اندازه اتاق باشد. به عنوان مثال یک مبل راحتی بزرگ در یک اتاق کوچک فضای زیادی را اشغال می کند و سبب می شود حجم اصلی اتاق از بین برود . اگر اندازه مبل‌های شما بزرگ است سعی کنید از رنگ‌های روشن و شفاف و طرح‌های ساده برای بازتر شدن مسیر دیدتان بهره ببرید.

از سطوح یا اشیاء شفاف و براق که عبوردهنده نور هستند نیز غافل نشوید. در ساختار میزها و صندلی‌ها می‌توان از جنس فلز و شیشه یا حصیر استفاده کرد که باعث عبور یا انعکاس نور می‌شوند. به عنوان مثال یک میز پذیرایی یا ناهارخوری با سطح شیشه‌ای یا یک صندلی با پشتی حصیری به دلیل اینکه مسیر عبور نور را نمی‌بندند و فضای پشت آن‌ها دیده می‌شود فضا را بازتر از سطوح کدر و متراکم نشان می‌دهند. اگر هم مجبورید یا دوست دارید که از میز چوبی استفاده کنید که رنگ تیره‌ای دارد، می‌توانید با قرار دادن یک گلدان یا ظرف بزرگ از جنس استیل براق، کریستال یا حتی شیشه‌ای، انعکاس نور را به میز خود بیافزایید.

پوشش کف

پوشش کف هرقدر ساده‌تر و بافت و طرح کمتری داشته باشد بیشتر به هدف شما کمک خواهد کرد؛ مثلا استفاده از سنگ یا سرامیک با رنگ روشن و طرح ملایم، بهتر از کف پوش چوبی با بافت درشت یا موکت‌هایی با پرز بلند و تیره است. در صورت استفاده از فرش، رنگ روشن و پرزهای کوتاه انتخاب مناسب‌تری است.

کاغذ دیواری

این روزها تمایل به استفاده از کاغذ دیوای به دلیل تنوع رنگ و طرح، آسانی نصب و قیمت مناسب بیشتر شده است. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم از قابلیت شست‌وشوی آن مطمئن شوید. از کاغذهایی با بافت و برجستگی کمتر و طرح‌های ملایم‌تر برای آپارتمان خود استفاده کنید؛ زیرا بافت‌های ضخیم و طرح‌های تند، دیوارها را به هم نزدیک‌تر و اتاق را کوچکتر نشان می‌دهد. در صورت انتخاب کاغذ دیواری‌های تیره، بهتر است از نوع براق استفاده شود زیرا سطوح صیقلی سطح را گسترده‌تر نشان می‌دهد.

استفاده از رنگ سفید به صورت یکپارچه

مطمئنا از تاثیر مثبتی که رنگ سفید می تواند در دکوراسیون اتاق خواب داشته باشد، نمی توانید چشم پوشی کنید. وقتی در رنگ آمیزی دیوارها، سقف، کف اتاق، مبلمان، تخت خواب‌ها و دیگر لوازم اصلی اتاق از رنگ سفید استفاده نمایید، به شکل عجیبی فضای اتاق برایتان دلبازتر و وسیع تر به نظر خواهد رسید. البته بایستی علاوه بر ویژگی های کاربردی رنگ ها به هماهنگی و نحوه قرارگیری آنها در کنار یکدیگر نیز توجه نمایید. به همین دلیل برای آنکه فضای اتاق خواب بیش از اندازه سرد و بی روح نباشد، از رنگ های گرم نیز در برخی گوشه و زوایا می توانید استفاده نمایید.

پوشش مناسبی برای پنجره ها انتخاب کنید

مطمئنا استفاده از نور طبیعی آفتاب در اتاق ها در اولویت اول قرار دارد. برای کنترل نور تابشی خورشید بهتر است بجای استفاده از پرده ها و پوشش های ضخیم پارچه ای از شاترهای ساده استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر آنکه استفاده کاربردی لازم را از آنها می برید، می توانید از شلوغ شدن دکوراسیون هم جلوگیری نمایید. پرده های پارچه ای عموما پوشش بیشتری در برابر نور ایجاد می کنند، اما شاترها می توانند ضمن کنترل نور ورودی، تا حد لازم اتاق ها را در ساعات مختلف روز روشن نگاه دارند. تمام این موارد می تواند به بزرگ تر نشان دادن اتاق خواب اصلی خانه کمک کند.

ارتفاع سقف را بیشتر از آنچه که هست نشان دهید

برای بزرگ تر نشان دادن اتاق خواب، علاوه بر به کارگیری ترفند هایی برای عقب راندن دیوارها، می توانید از روش هایی برای مرتفع تر نشان دادن سقف هم بهره ببرید. یکی از این روش ها، استفاده از مبلمان و وسایلی است که ارتفاع کوتاه تری داشته باشند و در مقایسه با ارتفاع دیوارها و سقف اتاق، به کف اتاق نزدیک تر باشند.

همچنین با رنگ آمیزی مناسب دیوارها و استفاده از طرح هایی که دارای خطوط عمودی بیشتری باشند، می توانید خطای دید موثری ایجاد کنید و تا حد زیادی سقف اتاق را بلندتر از اندازه واقعی اش نشان دهید. از این طریق با دیدن چنین طرح هایی، ناخوداگاه چشم بیننده درگیر ارتفاع خطوط می شود و در نتیجه توجه بیننده از تمرکز بر ابعاد واقعی اتاق و ارتفاع سقف منحرف خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *