سبک منیمالیست در معماری

در مطالب گذشته به طور جسته و گریخته مواردی را در مورد دکوراسیون مینیمال برای شما بیان کرده‌ایم. اکنون که موضوع مورد بحث ما سبک دکوراسیون مینیمال است سعی داریم تا همه آنچه در مورد دکوراسیون مینیمال وجود دارد را برای شما  مطرح کنیم تا از این مقاله بتوانید به عنوان مرجعی کامل در زمینه طراحی، چیدمان و اجرای دکوراسیون مینیمال در خلانه خود بهره‌مند شوید.

ریشه های طراحی مینیمال

طراحی مینیمالیستی  مانند هر چیز دیگر در طراحی تحت تأثیر موارد خاصی می باشد که پیش از آن رخ داده است. به طور خاص آنچه در طراحی مینیمالیستی تأثیرگذار بوده‌اند عبارتند از:

 • جنبش هنری دی استیل
 • اشخاصی مانند میس وان در روه و ولتون پول
 • طرح‌های سنتی ژاپنی

دکوراسیون مینیمال چیست؟

مینیمالیسم جنبشی است که از قرن بیستم آغاز شده و تا به امروز نیز ادامه دارد. طرح مینیمالیستی، طرحی است که در آن فقط به عناصر اساسی بسنده شده است. کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. minimal در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور مینیمالیست‌ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینیمالیسم یک سبک بوده و هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند.

اصول بنیادی مینیمالیسم در معماری داخلی عبارت‌اند از: خطوط واضح، سطوح صاف، اثاثیه کم ارتفاع و رنگ‌های پاستلی. البته اخیراً شکل‌های نرم و بافت و رنگ‌های متنوع‌تر نیز به خصوصیات سبک مینیمال اضافه‌شده است.برخلاف سایر سبک‌های معماری داخلی که از اصول ثابت و استواری پیروی می‌کنند، مینیمالیسم دارای انعطاف زیادی است و با تنوع فراوانی به‌کاربرده می‌شود.

خصوصیات دکوراسیون مینیمال

از اصلی‌ترین خصوصیات سبک مینیمال، استفاده از شکل‌های ساده و طبیعی است. این ویژگی از سبک طراحی داخلی کلاسیک ژاپنی برگرفته‌شده است. مینیمالیسم در معماری داخلی به شکل‌ها، رنگ‌ها و بافت‌ها اهمیت زیادی می‌دهد.فضاهای داخلی خانه در این سبک با کمک اثاثیه، پارچه و شیشه از یکدیگر جا می‌شوند. سبک جدیدتر مینیمالیسم در معماری داخلی بر شکل‌های هندسی دارای زاویه‌های تند و تقارن تأکید دارد. از دیگر خصوصیات این سبک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود اتاق‌هایی با فضای زیاد در خانه برای کسانی که دارای حداقل تعداد اثاثیه و جزئیات هستند.
 • سطوح در معماری داخلی از جمله میز، کابینت‌ها و … صاف، درخشان و دارای شکلی ساده هستند.
 • تعداد تزئینات داخل خانه معمولاً کم است و ترجیح داده می‌شود جنس آن‌ها از استیل یا کروم باشد.
 • کف زمین از موادی ساخته‌شده است که به‌آسانی می‌توان آن را تمیز نمود.
 • پنجره‌های خانه در این سبک بزرگ هستند و معمولاً پرده‌ای در مقابل آن‌ها آویخته نمی‌شود. در صورتی که تمایل دارید پرده را نیز به دکوراسیون مینیمال خود اضافه کنید دقت کنید که رنگ پرده از سایر وسایل و خصوصیات سبک مینیمال هماهنگ باشد.
 • استفاده استراتژیک از متریال ها برای ایجاد علاقه بصری، بافت و شخصیت

مینیمالیسم در معاری داخلی و رنگ

رنگ اصلی در این سبک سفید است. از رنگ سفید برای دیوارها، کف زمین و اثاثیه استفاده می‌شود. درصورتی‌که بخواهید برای رنگ سفید جایگزینی قرار دهید می‌توانید از رنگ‌های ملایمی همچون بژ، خاکستری، آبی روشن، سبز متمایل به سفید و… استفاده نمایید.استفاده از یک رنگ تند و درخشان برای تزئینات خانه در حد بسیار کم از خصوصیات سبک مینیمال است که برخی آن را به کار می‌برند و برخی از آن چشم‌پوشی می‌کنند. قرمز روشن محبوب‌ترین رنگ برای اضافه کردن به جزئیات در یک زمینه سفید است.

مزیت های مینیمالیسم در طراحی داخلی

 • ایده‌های سبک مینیمال برای چیدمان اتاق‌های خانه کمک می‌کند تا فضاهای کوچک بزرگ‌تر به نظر برسند
 • درصورتی‌که چیدمان مینیمال را به‌خوبی اجرا کنید استایل خانه شما همیشه به‌روز به نظر می‌رسد.
 • از آنجاکه مینیمالیسم در معماری داخلی بر زیبایی چیدمان ساده تأکید دارد، باعث می‌شود پولی صرف خرید اثاثیه و دکور اضافه که به آن‌ها احتیاج ندارید نکنید و با بودجه‌ای به‌مراتب کم یک دکوراسیون زیبا داشته باشید.
 • تهیه وسایل خانه برای چیدمان به سبک مینیمال بسیار ساده‌تر از سایر سبک‌های دکوراسیون است. همچنین چیدن این وسایل در کنار هم و هماهنگ کردن آن‌ها با یکدیگر بسیار آسان‌تر است.

چگونه سبک مینیمال را در دکوراسیون داخلی اجرا کنیم؟

حذف وسایل اضافه در خانه

به اطراف خود نگاه کنید؛ چه می‌بینید؟ به‌احتمال فراوان توده‌های کاغذ باطله، سوئیچ اتومبیل، کفش‌های که دم درب ورودی پراکنده‌شده‌اند، لیوان‌های خالی و سایر وسایلی که به‌جای قرار داشتن در کیف روی کانتر آشپزخانه پخش‌شده‌اند. میز ناهارخوری هم احتمالاً منبع دیگری برای به‌هم‌ریختگی است.

اگر واقعاً به حس و نمای چیدمان مینیمال علاقه‌مند شده‌اید لازم است تمام این به‌هم‌ریختگی‌ها را جمع‌وجور کنید. ببینید چه وسایلی باید در جای مخصوص به خود قرار بگیرند و چه وسایلی ضروری نیستند و باید دور ریخته شوند. این رویکرد را همواره حفظ کنید و هرچند ماه نگاه دقیقی به اطراف خود بیندازید. شاید هنوز مواردی وجود داشته باشد که بتوانید آن را منظم‌تر و ساده‌تر نمایید.

استوار کردن دکوراسیون بر اساس رنگ های خنثی

هنگام خلق مینیمالیسم در معماری داخلی باید به خاطر داشته باشید که رنگ‌های ملایم و خنثی از خصوصیات سبک مینیمال کلاسیک است. چراکه چنین رنگ‌هایی حس پاکیزگی، تازگی و آرامش را القا می‌نمایند.

البته می‌توانید از رنگ‌های شاد و درخشان هم به میزان کم‌تر در چیدمان خود استفاده کنید. توصیه می‌شود اگر اتاق‌های شما نور طبیعی زیادی را دریافت می‌کنند از رنگ‌های سرد استفاده کنید و اگر اتاق‌های خانه اغلب با نور فلورسنت روشن می‌شوند رنگ‌های گرم‌تر را برای چیدمان این اتاق‌ها استفاده نمایید.

انتخاب وسایل بهتر جای بیشتر

هدف شما از چیدمان به سبک مینیمال داشتن خانه‌ای است که از حضور در آن احساس خوبی داشته باشید. بنابراین لازم است هر جزء از دکوراسیون خانه را با دقت انتخاب کنید. انتخاب وسایل باکیفیت و شیک به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک دکوراسیون مینیمال فوق‌العاده را تشکیل دهید.

خریدن وسایل مد روز اما بی کیفیت ، به زیبایی و اصالت دکوراسیون شما آسیب می‌زند. وسایلی  را انتخاب کنید که کیفیت ساخت بالایی داشته باشند و در اثر استفاده روزانه زود خراب نشوند.

تهیه کمد دیواری های بزرگ

حال که محیط خانه را جمع‌وجور کرده‌اید و از شر وسایل اضافی خلاص شده‌اید لازم است مکانی را برای قرار دادن وسایل ضروری خود فراهم کنید تا در محیط خانه پراکنده نباشند.

خرید یک کمد بزرگ و با طراحی شیک به شما کمک می‌کند تا تمام به‌هم‌ریختگی‌های فضای خانه را به داخل آن منتقل کنید و فضایی منظم و آرامش‌بخش داشته باشید. این کار به‌خصوص برای کسانی مفید است که عاشق خصوصیات سبک مینیمال هستند و درعین‌حال حاضر نیستند تمام وسایل اضافی خود را دور بریزند.

سخن پایانی

مینیمالیسم در معماری داخلی محبوب و پرطرفدار است زیرا چیدمان در این سبک حس آزادی و سبک‌بار بودن را به فرد القا می‌کند.

مینیمالیسم یک سبک زندگی است که برای نظم و ساده زیستی ارزش زیادی قائل است. ترکیبی از سادگی، مدرنیته، زیبایی و کاربردی بودن از خصوصیات سبک مینیمال است. اگر به محیط زندگی ساده و منظم علاقه‌مندید مینیمالیسم سبک مخصوص شما است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *