شرکت ترنج ارائه دهنده انواع خدمات کاغذ دیواری، پوستر کاغذی، پارکت، لمینت و اجرای انواع دکورهای فروشگاهی و کابینت های ام دی اف و چوبی با بهترین متریال و کمترین مبالغ در بین بازارهای مشابه می باشد و به کمک تیم مجرب خود انواع طراحی های مورد نیاز شما را جهت ایجاد محیطی متفاوت در خدمت شما عزیزان قرارد می دهد.

دوران کودکی و نوجوانی زمانی است که محیط می تواند در شکل گیری شخصیت هر انسان تاثیرات زیادی بگذارد. کودکان و نوجوانان مدت زمان زیادی را در محیط های آموزشی و مهمترین آنها در مدرسه می گذرانند. نباید نقشطراحی داخلی محیط های آموزشی را در این مورد فراموش کرد. این طراحی حتی می تواند در روند آموزش به یاری معلمان بیاید و روش های تازه آموزش را میسر سازد.

school picture1 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

ین سوالی است که باید از خود بپرسید: چگونه کودک با دکوراسیون، رشد کند؟ اصول و قواعد طراحی داخلی فضاهایی که کودکان و نوجوانان مدت زمان زیادی در آن به سر می برند همیشه براساس دیدگاه های روانشناسی و آگاهی از کشفیات بشر در خصوص روند یادگیری ذهنی انسان پی ریزی می شود. البته نباید تاثیر پیشرفت تکنولوژی را نیز نادیده گرفت. همه ما خوب می دانیم که این دست آوردهای روانشناسی، بیولوژیک و تکنولوژی در طول زمان دستخوش تغییر شده و تکمیل می شود. در برخی اوقات نیز می توان دید که اطلاعات به دست آمده ی گذشته را نیز تکذیب می کنند. بنابراین پیروی از چارچوبی واحد و مشخص در طول زمان، در طراحی داخلی فضاهای آموزشی نیز غیر منطقی به نظر می رسد. ما چقدر در ایران شاهد این تغییر بوده ایم؟!  درست است که در برخی شهرهای بزرگ شاهد تاسیس مدارس هوشمند و یا مدارسی با ساخت و ساز های بهتر بوده ایم. اما به نسبت جمعیت ایران شمار این مدارس چقدر است؟!

رنگ در طراحی داخلی مدارس

school picture2 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

رنگ در طراحی داخلی کلاس های درس

کودکی و نوجوانی دوره خیال پردازی و کنجکاوی است. کودکان با توجه به رنگ اجسام احساسات متفاوتی نسبت به آنها دارند. بی شک طراحی داخلی کلاس های درس باید به گونه ای باشد که بتواند در دانش آموزان احساس خوبی ایجاد کرده و آنها را تشویق کند تا با شور و اشتیاق بیشتری در آن فضا به سر ببرند. با آوردن رنگ ها به محیط کلاس به سادگی می توان دانش آموزان را برای حضور در کلاس جذب کرد. انتخاب رنگ های مناسب با توجه به رده سنی دانش آموزان باید براساس اصول روانشناسی و کاربرد کلاس درس تعیین شود. فضای کار رنگی کمکی به جسم و ذهن است.

school picture3 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

رنگ در طراحی داخلی راهرو ها و فضاهای عمومی مدارس

راهرو ها و فضاهای عمومی مدارس نیز باید به رنگ مورد استفاده در محیط توجه ویژه ای داشت.

در اینگونه فضاها کودکان تحرک بیشتری دارند و در کنار طیف سنی دانش آموزان بیشتری به تفریح، ورزش و سرگرمی می پردازند.

school picture4 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

رنگ در طراحی نمای خارجی مدارس

رنگ در نمای خارجی ساختمان مدرسه باید حس دعوت گنندگی برای کودکان را به وجود بیاورد. این نما باید نشان دهنده هویت فضای داخلی آن بوده و به راحتی بتواند رده سنی دانش آموزان خود را به نمایش بگذارد. قطعا فضایی که برای دانش آموزان رده ابتدایی طراحی می شود با فضای مورد نیاز دانش آموزان رده دبیرستان متفاوت است.

school picture5 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

نورگیری فضای داخلی کلاس در طراحی مدارس

نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی همیشه عاملی مهم در طراحی است. نور طبیعی را به درون کلاس بیاوریم. ارتباط با نور طبیعی می تواند در ایجاد نشاط در دانش آموزان تاثییر گذار باشد. البته نباید فراموش کرد که توجه به این نکتهمقرون به صرفه بوده و باعث می شود در مصرف برق صرفه جویی شود. بهترین حالت برای نورگیری این است که چیدمان صندلی ها به گونه ای باشد که نور از سمت چپ بر روی میز دانش آموزان بتابد. به این دلیل که اکثر انسان ها راست دست هستند و به این شکل سایه دست آنها در هنگام نوشتن بر روی کاغذ نخواهد افتاد.

چیدمان فضای کلاس در طراحی داخلی مدارس

school picture6 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

ایجاد اختلاف سطح در کف

با ایجاد اختلاف ارتفاع در کف کلاس مشکل مختل شدن تصویر تخته و معلم را برطرف سازید. این مشکل معمولا در چیدمان های خطی و پشت سر هم به وجود می آید.

school picture7 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

چیدمان گرد صندلی ها در طراحی داخلی کلاس درس

با استفاده از چیدمان گرد معلم تسلط بیشتری بر فضا و فعالیت های دانش آموزان خواهد داشت. ارتباط بصری و رو در روی دانش آموزان حس همکار و کار جمعی را در آنها تقویت می کند.

school picture 8 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

چیدمان نقطه ای و پراکنده

هنگامی که دانش آموزان در چندین گروه در کلاس مشغول فعالیت می شوند بهترین حالت نشستن برای آنها چیدمان نقطه ای پراکنده است. به این روش آنها پشت میز گرد در کنار هم گروه هایشان خواهند بود و در این حالت کار گروهی آسانتر صورت می گیرد و معلم نیز به راحتی بر فعالیت هر گروه به صورت مجزا نظارت خواهد کرد.

school picture9 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

طراحی داخلی کتابخانه مدارس

مطالعات و آمار به دست آمده نشان می دهد که دانش آموزان علاقه چندانی به حضور در فضای کتابخانه مدارس ندارند. طراحی داخلی یکی از ابزاری است که می تواند به ایجاد علاقه در آنها کمک کند. استفاده از مبلمان خاص و راحت تر، طراحی فضای کتاب خوانی جمعی، نورگیری مناسب و ارتفاع مناسب قفسه ها از نکاتی است که باید در طراحی مد نظر قرار داد.

در محیط کلاس

school picture10 نگاهی تازه به طراحی داخلی مدرسه

از قفسه ها، جا کتابی ها، کمد های شخصی، آویزهای لباس و تابلو های نصب کاغذ ها و نقاشی ها کمک بگیرید.

قفسه ها ی نگهداری از وسایل و کتاب ها می تواند باعث نظم دهی در فضا شده و رعایت نظم را به دانش آموزان بیاموزد.