گل ها و گیاهان در دکوراسیون داخلی منازل جایگاه ویژه ای دارند و می توانند جلوه ای خاص و چشم نواز برای فضای مورد نظر به وجود بیاورند.

گیاهان در دکوراسیون داخلی می توانند به صورت گسترده برای اهداف گونگونی مورد استفاده قرار بگیرند.

همچنین افراد بسیاری دوست دارند محیط خانه خود را با گل و گیاه بیارایند.

تحقیقات علمی زیادی اثبات کرده‌اند که وجود گیاهان خصوصا برای افرادی که از بیماری رنج می‌برند یا مضطرب هستند مفید است. دلیل آن‌ هم مشخص است، آوردن گیاهان به محیط خانه فضا را زنده می‌کند.

گیاهان می توانند رنگ های زنده و جذابی را به دکوراسیون داخلی خانه تان اضافه کنند. رنگ های گیاهان آپارتمانی محدود نیست و برگ ها و گل های آن ها دارای رنگ های متنوع و زیبایی هستند. حتی برگ های سبز گیاهان آپارتمانی دارای طیف متنوعی می باشند. این تنوع زیبا و قابل توجه می تواند زیبایی و رنگ های بیشتری را به دکوراسیون داخلی شما اضافه کند.

نقش گیاهان در منزل

1- تنفس راحت تر 
انسان ها به هنگام دم، اکسیژن را تنفس نموده و در بازدم دی اکسید کربن را آزاد می کنند. اما گیاهان بر عکس انسان با فرایند فتوسنتز، دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن را آزاد می کنند. بنابراین گیاهان و انسان ها بهترین شریک برای یک دیگر محسوب می شوند. و این به معنای افزایش سطح اکسیژن در خانه برای تنفس بهتر انسان است. اگرچه بعضی از گیاهان در طول شب اقدام به آزاد کردن دی اکسید کربن و جذب اکسیژن می نمایند. به همین علت بعضی از گیاهان مناسب استفاده در دکوراسیون منزل نیستند.

 

2- پاکی و تمیز کردن هوا
با زندگی های شهری و مدرن و آلودگی هوا به خصوص در کلان شهر ها، کنترل آب و هوا و آلودگی بسیار دشوار شده و به طور حتم مضراتی برای سلامتی دارد. بنابراین استفاده از گیاهان در دکوراسیون منزل موجب کاهش گاز های مضر می شود و در پاکسازی هوا بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط ناسا، شما می توانید 87 درصد از سموم موجود در هوا را با استفاده از گیاهان در فضای داخلی خانه از بین ببرید. در حقیقت این گاز ها توسط گیاهان جذب می شوند و این آلاینده ها را به خاک می رسانند.

plants in home 3 تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی منزل

3- کاهش استرس
معمولا اکثر افراد برای غلبه بر استرس، و کسب آرامش اوقات خود را در پارک ها، فضا های سبز و یا اطراف یک محیط طبیعی سپری می نمایند. اما لازم است بدانید استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی منزل نیز این کار را انجام می دهند و کمک بسیاری به ایجاد احساسات مثبت می کنند. این تفاوت در منازل بدون گیاه با فضا های دارای گیاهان به راحتی ملموس و قابل درک است.

 

4- وضعیت سلامتی بهتر
بر اساس مطالعات صورت گرفته گیاهان تاثیر فراوانی در آرام نمودن میزان ضربان قلب و فشار خون شما دارند. هم چنین گیاهان موجب کاهش تنش های عضلانی ناشی از استرس می شوند. بسته به نوع گیاه برای سردرد، خستگی، گلودرد، سرماخوردگی نیز مفید هستند و از نظر سلامتی برای خانواده مزایای زیادی دارند.

 

5- کنترل رطوبت 
گیاهان با آزادسازی حدود ۹۷ درصد آب مورد نیاز خود، موجب افزایش رطوبت هوا می شوند. اگر قصد افزایش رطوبت یک اتاق را دارید، می توانید گیاهان بیشتری اضافه کنید و یا آن ها را با یک دیگر ترکیب کنید.

 

6- افزایش تمرکز و خلاقیت 
بر طبق مطالعات صورت گرفته، زمانی که گیاهان در فضای منزل، فضای کار، اداری و یا کلاس های درس قرار می گیرند، بهره وری فضا را افزایش می دهند. در نتیجه موجب تمرکز بیشتر و افزایش خلاقیت می شوند.

 

7- شاد کردن فضا 
استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی موجب کاهش استرس، خستگی می شود و به علاوه منجر به ایجاد فضایی شاد با تغییرات مثبت در خلق و خوی افراد می گردد. و این نیازی است که در جوامع امروزی بسیار احساس می شود.

plants in home تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی منزل

8- تقویت دکوراسیون 
استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی موجب ایجاد کنتراست مثبت با سطوح صلب می شود. به همین علت طراحان داخلی در نزدیکی دیوار های آجری یا گوشه های تیز از گیاهان استفاده می نمایند.

 

9- زیبایی شناسی بصری 
گیاهان با افزودن کنتراست، زیبایی، لطافت و مقیاس به دکوراسیون موجب افزایش معیار های زیبا شناسی در فضا می شوند. که علاوه بر دکوراسیون داخلی و برای فضای بیرونی نیز مناسب هستند. هم چنین از گیاهان به عنوان مکمل برای دکوراسیون و به علاوه برای پوشش نواقص استفاده می شود

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *