چگونه بانور دکور خودرا هیجان انگیز کنیم؟

یکی از عناصری که در زیبایی و تاثیرگذاری دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می گیرد، نورپردازی است. یک دکوراسیون زیبا بدون نورپردازی جذابیت ندارد و تمام تلاش هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه می ماند. برای اعمال نور در فضا در ابتدا باید جهت آن مشخص شود، سپس میزان نور با توجه به ابعاد فضا تنظیم شود.طراحی نورپردازی نقش کلیدی را در ساختن  جو مناسب و تنظیم محیط در فضای داخلی دکوراسیون بازی میکند.

روشنایی عمومی اولین لایه از روشنایی استفاده شده در طراحی داخلی مدرن است و به نور استفاده شده برای روشنایی کلی فضا اشاره دارد. این نوع از منابع نوری،روشنایی پایه ای مورد نیاز برای فضاهای مورد استفاده را فراهم میکند که افراد با استفاده از آن می توانند به راحتی و در کمال امنیت در فضا حرکت کنند. چراغهای سقفی فضاهای داخلی یا تجهیزات سقف بالای طراحی ها میتواند نور عمومی مورد نیاز را تامین کند. نورهای عمومی میتوانند در بعضی مواقع نورهای موجود یا قسمتی از نقشه نورپردازی جدید باشند.

بعضی دیگر از طراحان نورپردازی از روشنایی کار(task lighting) استفاده می کنند. طراحان داخلی حرفه ای فعالیتهایی که در فضای مورد طراحی انجام میشود را در هر قسمت به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهند تا از وجود نور کافی در آن فضا برای عملکرد متناسب با آن محیط اطمینان حاصل کنند.روشنایی کار به ما اجازه می دهد که منابع نوری مناسب فضا در جایی که نیاز بیشتری به این نور هست قرار داده شود. روشنایی خاص و مناسب فضاها و ارایه دید مناسب برای فعالیتهایی مثل خواندن،غذا درست کردن،دوختن لباس یا انجام کارهای خانه.

تمرکز روی محیط هایی مثل بالای کانتر آشپزخانه یا وان حمام یا میز کار یا کنار تخت خواب و صندلی نور مناسب برای کار را تامین می کند.

طراحی نوپردازی به صورت منابعی از نور است که به شکل مناسب و زیبا در محیط  استفاده میشود و می تواند تبدیل به عنصر برجسته ای در فضا مانند یک تابلوی نقاشی  یا اثر هنری یک مجسمه ساز یا یک ورودی جذاب و یا یک ویژگی منحصر به فرد معماری شود.

 

در طراحی نورپردازی روشنایی ها را به ۳ دسته تقسیم میکنیم:

۱-نورپردازی عمومی (General Lighting)

۲-روشنایی کاربردی و مخصوص انجام کار (Task Lighting)

۳-روشنایی متمرکز یا نقطه ای (Accent Lighting)

برای برنامه ریزی نوری درست باید در نظر داشت که فعالیتهای آن مکان چگونه،در چه زمانی و در کجای آن محیط اتفاق می افتد.چراغ ها برای اتفاقات گوناگونی که در هر مکان صورت می گیرد نیاز به شدت نوری متفاوتی دارند.برای مثال ممکن است آشپزخانه شما مکان مورد علاقه شما برای آشپزی،کتاب خواندن،انجام سرگرمی های مورد علاقه شما و تماشای تلویزیون باشد.اما آیا شما برای تمیز کردن کف اتاق به همان میزان نوری احتیاج دارید که برای برپایی یک مهمانی به آن نیاز دارید؟پس در آن آشپزخانه شما به منابع نوری متفاوتی نیاز پیدا می کنید.

نورپردازی عمومی(General Lighting)

نور کلی یا محیطی نوری است که کل فضا را برای دیدن همه اشیا و امنیت در برقراری ارتباط و حرکت ایمن در فضا روشن می کند.تابش نور از سمت دیوارها و سقف برای پوشش هر چه بهتر فضا انجام می شود.نورپردازی عمومی می تواند از چراغ های سقفی یا چراغ های کف تامین شود.

در نورپردازی از بالا چراغ روی سقف نصب می شود و فضا را روشن می کند. نورپردازی از بالا میتواند به صورت چراغ های سقفی و یا چراغ هایی که روی بالاترین نقطه دیوارهای صاف نصب شود و یا مانند مشعل پایه داری عمل کند.

 در نورپردازی از پایین نورها از کف و یا پایین دیوارها می تابند.عموما نورپردازی از کف کمتر مورد استفده قرار میگیرد.در این نوع منبع نوری در محفظه قرار داده می شود و یا به صورت چراغ هایی در مسیرهای قابل تردد قابل مشاهده هستند.

بعضی نورها مثل چراغ های روز میز و یا لامپ هایی که روی سقف نصب می شوند هم از پایین و هم از بالا نور مورد نیاز را تامین می کنند. زیرا میزان تابش آنها در محیط به گونه ای است که همه جا را به صورت یکنواخت روشن می کند.

نورپردازی کاربردی(Task Lighting)

نورپردازی کاربردی با ایجاد نور مناسب برای انجام کار، محیط کوچک تری که نیاز به نور بیشتری دارد را روشن می کند.این نور در سه موقعیت باید همانند نور عمومی روشنایی ایجاد کند.لامپ های مخصوص کار با نور خیلی زیاد برای اتاق های کم نور استفاده نمی شوند زیرا باعث خستگی چشم می شوند.استفاده از لامپ هایی با شدت نوری بیشتر و یا افزایش دادن تعداد این لامپ ها باعث تقویت نور عمومی ثابت می شود و این مشکل را برطرف می سازد.نورپردازی مناسب برای کار در محیط های خوب با نور کم،مسیرهای رفت و آمد،آویزهای روی میز و یا لامپ های آویز دار سقفی و چراغ های نواری زیر کابینت ها گزینه های ثابت و قابل پیشنهاد هستند.

نورپردازی نقطه ای یا متمرکز(Accent Lighting)

نورهای نقطه ای در فضا استفاده می شوند تا با سوسو زدن درخشان خود اشیای گرانبها،تابلوها،مجسمه هاو یا تندیس های معمارانه فضای سبز شما را برجسته تر نشان دهد.در این نورپردازی معمولا از لامپ هایی استفاده می شود که بیشتر از سه برابر نور عمومی اطراف،شدت نور نداشته باشد.جایگاه قرارگیری این نورها نباید به گونه ای باشد که خط دید شما را محدود کند یا برای شما انعکاس دید ایجاد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *