اصول چیدمان اشپزخانه با استفاده از تکنیک 2021

چیدمان آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی در طراحی داخلی دکوراسیون دارد. زیرا آشپزخانه مهم ترین فضای کاربردی در خانه است و معمولا زمان زیادی را روزانه در آن سپری می کنیم. همچنین از آنجایی که آشپزخانه فضایی برای پخت و پز و تهیه غذایی سالم است، دکوراسیون آشپزخانه  یکی از مهم ترین عواملی است که بر رژیم غذایی اشخاص تاثیر می گذارد و ما را به تغذیه ای سالم تشویق کرده یا از آن دور می سازد. با توجه به زمان قابل توجهی که در آشپزخانه می گذرانیم باید تا جایی که امکان دارد این مدت زمان را به گونه ای دلپذیر و مفید سپری کنیم تا وقت کافی برای رسیدن به دیگر کارهای مهم تر فراهم شود.

اولین قدم در چیدمان آشپزخانه دوری از هر گونه وسایل اضافی و جا گیر در آشپزخانه است. برای هر وسیله که در آشپزخانه دارید از خود این سوال را بپرسید که “آخرین زمانی که از این وسیله استفاده کردم چه وقت بود؟” اگر جواب این پاسخ مشخص نیست در بیرون گذاشتن آن وسیله از دکوراسیون و چیدمان آشپزخانه خود درنگ نکنید. برای مثال تعدادی از افراد هستند که ساندویچ سازی خریداری کرده اند یا از شخصی هدیه گرفته اند اما به هیچ عنوان از آن استفاده نکرده اند و با این حال باز هم در چینش وسایل آشپزخانه بلا استفاده قرار می گیرند.

در آشپزخانه های مدرن داشتن چیدمانی که سادگی را بنمایش بگذارد بسیار مهم است. بجای استفاده از وسایل دکوری و جا گیر در آشپزخانه ، می توانید گزینه های دیگری را به دکوراسیون آشپزخانه اضافه کنید که علاوه بر زیبا و مرتب نشان دادن چیدمان آشپزخانه، از شلوغی بیش از حد آن نیز جلوگیری می کنند. برای مثال استفاده از سنگ های طبیعی با رگه های زیبای مواد معدنی یا چوب طبیعی با گره و بافت های متعدد در اپن یا کانتر آشپزخانه جلوه ای جذاب و گیرا به دکوراسیون محیط اضافه خواهد کرد.

شناخت سه گانه طراحی آشپزخانه

هر آشپزخانه دارای سه بخش اساسی است. در ابتدا باید شیوه چینش این سه‌گانه را در نظر بگیرید. بخش اول منطقه پخت و پز است. جایی که قرار است طبخ غذا صورت گیرد. بخش دوم مربوط به شستشو است. جایی‌که ظرف‌ها شسته می‌شود و شیر آب وجود دارد. بخش سوم مربوط به جایی است که مواد غذایی در آن ذخیره می‌شود. همان‌جا که یخچال قرار گرفته و کابینت‌ها و کشوها قرار دارد. ارتباط میان این سه جزء بسیار مهم است.

اگر با خط این سه قسمت را به هم متصل کنیم مثلثی تشکیل خواهد شد که باید شرایط زیر را داشته باشد:

  1. هر ضلع نباید از 1.5 متر کمتر و از 2.7 بیشتر طول داشته باشد.
  2. مجموع ضلع‌های باید عددی بین 4 تا 7.9 متر باشد.
  3. هیچ مانعی شامل کابینت یا چیز دیگر نباید تا فاصله 30 سانتی‌متری محدوده‌ی این مثلث قرار گیرد.
  4. حالت ایده‌آل آن است که بهتر است محدوده این مثلث شلوغ نباشد.

انواع سبک طراحی آشپزخانه

آشپزخانه تک دیوار

این مدل از آشپزخانه مناسب خانه‌های بسیار کوچک است هر چند در برخی از موارد ممکن است در خانه‌های بزرگ نیز این ایده پیاده شود. در واقع همه آنچه در یک آشپزخانه موجود بر روی یک دیوار قرار می‌گیرد و از ارتفاع دیوار نیز برای نصب کابینت استفاده می‌شود. به این ترتیب فضای شما خطی خواهد بود و نیازی به طراحی خاصی برای کابینت نیز وجود ندارد  ولی مهمترین ایراد این نوع آشپزخانه ها این است که اصل سه‌گانه مثلث  را از دست میدهید.

آشپزخانه به سبک گالری

این نوع از آشپزخانه دارای یک راهروی نسبتاً باریک است که در دو طرف دو دیوار موازی کابینت قرار گرفته باشد. این فضا نیز می‌تواند به اندازه کافی جامع و جور باشد و در فضای محدود نیز قابل اجرا باشد. دیوارها فضای کافی برای نصب تعداد زیادی کابینت را به شما خواهند داد و یک ویژگی جالبی که به فضا اضافه می‌شود وجود نور کافی است. نور پنجره می‌تواند در سراسر راهرو منتشر شود و هیچ مانعی در مقابل آن وجود نخواهد داشت. مهمترین مزایای این نوع آشپز خانه ، این است که برای فضا‌های محدود قابل اجرا است. تعداد کابینت مناسبی در آن وجود دارد. فضای مثلث سه‌گانه را ایجاد می‌کند و از این لحاظ استاندارد است. دسترسی به همه چیز آسان خواهد بود. می‌توانید از نور طبیعی در فضای آشپزخانه استفاده کنید.

آشپزخانه U شکل

در خانه‌های بزرگتر ایجاد فضایی مناسب برای آشپزخانه چالش‌های متفاوتی در طراحی آشپزخانه ایجاد می‌کند. به دلیل فضای بزرگ امکان ایجاد کابینت‌های متعدد و فضای باز کافی را نیز در اختیارتان قرار خواهد داد اما نکته اینجاست که فضای بزرگ و آسایش باید به نحوی باشد که فاصله‌های مثلث سه‌گانه نیز رعایت شود و دسترسی آسان فراهم باشد.

در این شیوه می‌توان داخل آشپزخانه را میزی قرار داد تا در داخل آشپزخانه نیز فضایی برای نشستن فراهم باشد. محلی برای صبحانه خوردن و جایی که چای و عصرانه خانواده قرار گیرد. شیوه چینش کابینت‌ها در این مدل اهمیت بالایی دارد. جای‌گیری کابینت‌ها ممکن است باعث محدود کردن فضا شود.

آشپزخانه L شکل

این طرح بسیار کارآمد است و ایده‌آل برای اتاق‌های کوچکت‌ر یا آشپزخانه‌های باز کاربرد دارد. می‌توان به شکلی ایده‌آل مثلث طراحی آشپزخانه را تشکیل داد و همه‌چیز را یکپارچه ساخت تا از حرکت‌های غیرضروری کاسته شود. 2 دیوار موجود فرصت ایجاد فضاهای زیادی را برای کابینت و یخچال خواهد داد و سطوح زیادی در اختیار دارید. این مدل از آشپزخانه به شما اجازه می‌دهد تا فضای اتصال با اتاق نشیمن نیز داشته باشید.

آشپزخانه به شکل جزیره

اگر فضای خانه به شما امکان ایجاد حالت جزیره‌ای می‌دهد می‌توانید یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای طراحی آشپزخانه را اجرا کنید. این جزیره هم به روش L شکل می‌تواند باشد و هم U شکل. چنین فضایی بسیار محبوب است و امکان اضافه کردن صندلی را نیز در اطراف کانتر خواهد داد. به این ترتیب آشپزخانه از همه طرف در دسترس است. همه ابزار در این مدل از آشپزخانه در اطراف ساحل این جزیره قرار می‌گیرند و این طراحی برای آشپزخانه بسیار شیک و دلچسب است. یکی از مزایای این نوع آشپزخانه این است که آشپزخانه را به فضایی اجتماعی و دوستانه تبدیل می‌کند و بهترین دسترسی ممکن را فراهم خواهد کرد. این ایده خصوصاً برای شرکت‌ها و مراکز پذیرایی بسیار جذاب است.

ارگونومی در طراحی آشپزخانه

ارگونومی به بررسی کارایی ابزار و افراد در محیط کار می‌پردازد. این بررسی‌ها در نهایت استانداردهایی را در زمینه محصولات، سیستم‌ها و تعاملات میان فرد و محیط به وجود می‌آورد. در آشپزخانه ابزار جزئی و کلی بسیاری وجود دارد که لازم است استانداردها و نکات ویژه‌ای در مورد هرکدام رعایت شود.

 

نور پردازی آشپزخانه

اگر تمایل دارید فضای آشپزخانه منزل تان صمیمی و گرم تر به نظر برسد بهتر است در هنگام طراحی نور پردازی آشپزخانه توجه لازم را به خرج دهید. در برخی از دکوراسیون های تیره آشپزخانه طراحی نور پردازی تقریبا به صورت شومینه به نظر می رسد. در برخی دیگر از آشپزخانه های مدرن از چراغ های ال ای دی برای طراحی نور پردازی در قسمت منطقه کار استفاده می شود.  دکوراسیون آشپزخانه سفید و سیاه از انواع دکوراسیون هایی است که امروزه مورد توجه اغلب افراد و طراحان داخلی قرار گرفته است که بهتر است در این مدل دکوراسیون ها برای ایجاد تضاد قوی در فضای آشپزخانه از لامپ های ال ای دی با نورهای سفید استفاده نمایید.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *